Första rättegången om grovt utförselhäleri hölls i Blekinge
Chauffören stoppades i Stillerydshamnen på väg till Litauen med lastbilen full av stöldgods. I veckan hölls den första rättegången i Sydsverige om det nya brottet utförselhäleri.
Men själv menar chauffören att han blivit lurad.
När rättegången kallas på har lastbilschauffören suttit häktad i drygt två månader – misstänkt för det nya brottet grovt utförselhäleri.
Detta efter att han stoppats i Stillerydshamnen i Karlshamn med släpet fullt av fyrhjulingar, åkgräsklippare, hjullastare och diverse verktyg – som alla kunde härledas till en stöldturné i Mellansverige tidigare under hösten.
– Min klient är en skötsam egenföretagare som jobbat som yrkeschaufför i många, många år. Men den här gången har han blivit lurad, säger Erik Johnsson, chaufförens försvarsadvokat. Hade förfalskade kvitton Åklagaren Sofia Holgersson menar att den 60-årige chauffören från Litauen, som aldrig tidigare varit i klammeri med rättvisan, borde ha insett att varorna som lastades på släpet vid en industrilokal i Nordskåne var stöldgods.
– Men jag håller inte med. Det var lastpallar med prydligt ordnat gods, och han får dokumentation som gäller samtlig egendom. De visade sig vara förfalskade, men det är omöjligt att se på dem är min uppfattning, säger Erik Johnsson. Åklagaren menade att brottet motsvarade ett fängelsestraff på åtta månader, men yrkade i rätten på att mannen skulle dömas till villkorlig dom och dagsböter eftersom han är tidigare ostraffad.
Hör Roger Karlsson från Forserum berätta hur han upptäckte att hans åkgräsklippare och andra saker var stulna från garaget. Den hittades senare på lastbilen i Karlshamn.
Foto: Gustaf Söderström/SVT Utförselhäleri
Lagen om utförselhäleri trädde i kraft den 1 september 2025. Förenklat innebär den att stöldgods eller andra brottsvinster inte får lämna Sverige, och att Tullverket får utökade befogenheter att beslagta misstänkt stöldgods. För utförselhäleri av normalgraden är maxstraffet två års fängelse.
Grovt utförselhäleri, då stöldgodset har ett betydande värde eller kopplingar till organiserad brottslighet, har fängelse mellan sex månader och sex år i straffskalan.
Publicerad 18 december 2025 SvT Blekinge
Hela artikeln: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/blekinge/har-hittades-stoldgodset-pa-vag-till-litauen